Custom Bg

Yaşam Koçluğu

2000'li yılların girişiyle topluma yeni bir meslek statüsü eklendi. Yaşam koçluğu eğitimi ile kişilerin hayat antrenörlüğünü üstlenen koçlar, eğitim, iş hayatı, sosyal yaşam, kişisel gelişim gibi alanlarda destek sunmaya başladı.

Kişisel gelişim alanının bir uzantısı olan yaşam koçluğu, temelde insanların kariyer planlaması için çeşitli metotlar kullanarak , olumlu yönde yönlendirme sağlar. Psikolojik sorunların ortadan kaldırılması, ergenlik dönemimin kolay atlatılması, sosyal bireyler kazandırılması gibi konularda yardım sunma kategorisidir.

Yaşam Koçluğu Sertifikası

Kişisel gelişim merkezlerinin veya MEB onaylı kurumların açtığı yaşam koçluğu kursu sonucunda, eğitimde başarılı olan bireyler sertifika almaya hak kazanırlar. Herhangi bir üniversite eğitimi gerektirmeyen yaşam koçluğu, mesleki olarak faaliyet edildiğinde; okul öncesi eğitimden başlayarak, her yaş insana verilebilen programlardır.

Yaşam koçları, eğitim sürecindeki çocuklar- gençler için öğretim ve okul hayatlarının daha başarılı geçmesi, sınav stresinin atılması, kariyer planlaması ve sosyal iletişimleri gelişkin bireyler haline getirme konusunda uygulana tekniklerdir. Kurslarda da, özgüven geliştiren ve kişisel gelişimi tamamlayan yöntemlerin öğretilmesi- uygulaması konularında eğitim programları düzenlenir.

Yaşam Koçluğu İçerikleri

Spiritüel konulardan psişik korunma yöntemlerine dek, geniş bir alanı kapsayan kişisel gelişim konusudur. Yaşam koçluğu sertifikası alan her bireye, yaşam koçluğu yapabilir düzeydedir. Esasen sosyal yaşam arkadaşlığı yahut rehber olarak nitelendirilebilen yaşam koçları; iletişim yönleri gelişkin, özgüven geliştirme tekniklerini bilen, kişileri boş- gereksiz cesaretle dolduran değil, olması gerektiği gibi kısacası gerçek ''benliği'' doğrultusunda davranan/ yaşayan bireyler haline dönüştürmekte destek sunarlar.

Yaşam Koçluğunun Mesleki Avantajları

Astrolojik yaşam rehberinden, genetik kodlamalara, bilinç- altı temizliğinden beden çakralarına dek geniş kapsamlı bir eğitim alanıdır. Renk terapisi, nefes terapisi, öfke kontrolü, kişisel gelişim süreçleri, mutlu olma sanatı gibi yüzlerce konuyu kapsayan bir alandır. Profesyonel bir yaşam koçu olabilmek için tüm alanlarda eğitim almalı, tam donanımlı birer eğitimci haline dönüşülmelidir. Kar marjı yüksek bir iş ve popülaritesi yüksek bir faaliyet alanıdır.

Sertifika programı tamamlandıktan sonra özel ofis veya spiritüel yaşam merkezlerinde çalışarak, yüksek oranlarda para kazanabilirsiniz. Seans ücretleri üzerinden hizmet veren yaşam koçları, geçmiş yaşam temizliğinden, reiki şifa çalışmalarına dek birçok alanda terapi yaparak uç noktalarda kazanç sağlayabiliyorlar.