Custom Bg

Oyun Terapisi

Oyun terapisi, kelimelerin yerine oyuncakların konulduğu ve bu şekilde çocuklara bir şeyleri anlatma yöntemine denilmektedir.

Oyun Terapisi Sertifikası Nedir?

Çocukların en çok sevdiği şey oyun oynamak olmaktadır. Oyun terapisi sertifikası çocukların kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmak adına alınan eğitime ve sonunda verilen sertifikaya verilmekte olan isim olmaktadır. Çocukların kendi duygularını anlayabilme durumları ve becerileri büyükler kadar iyi değildir. Bu nedenle de çocuklar kendilerini oynadıkları oyunlar sırasında anlatabilmektedirler.

Çocuklar oyunları sırasında davranışlarını ve davranışlarını etkilemekte olan durumlarını oyun sırasında daha iyi bir şekilde ifade edebilmektedirler. Oyun terapisi sırasında çocuklar duygularını, düşüncelerini ifade etmekte ve hem zihinsel hem de fiziksel düşüncelerini geliştirmektedirler.

Oyun Terapisi Çocuklarda Ne İşe Yaramaktadır?

Kişiler oyun terapisi eğitimi almaktadırlar. Bu eğitim neticesinde çocuklara yardımcı olmaya ve iş yapmaya başlamaktadırlar. Bu eğitim çocukların sorunlarına yeni ve yaratıcı çözümler getirmelerine yardımcı olmaktadır. Çocuklar hem kendilerine hem de karşılarındaki kişilere saygı duymaya ve düşüncelerini kabul etmeye başlamaktadırlar. Çocuklar yaptıkları davranışların sorumluluklarını almaya başlamaktadırlar.

Duygularını en iyi şekilde ifade etmeye başlamaktadırlar. Çocuklar karşılarındaki kişiler ile empati kurarak herkesin düşüncesine saygı duymaya başlamaktadırlar. Kendilerine ait olan öz yeterlilikleri gelişmektedir. Çocuklar aileleri ve sosyal çevreleri ile ilişkilerinde beceri kazanmaktadırlar.

Oyun Terapisi Kursu Kimlere Verilmektedir?

Oyun terapisi kursu, çocuk ve ergen psikiyatristleri ve asistanları, psikologlar, psikolojik danışmanlar, rehber öğretmenler, sosyal hizmet uzmanları, çocuk elişim uzmanları, okul öncesi öğretmenleri, özel eğitim uzmanları, aile danışmanlarına verilen bir kurs olmaktadır.

Oyun Terapisinin Çocuklar İçin Önemi Nedir?

Oyun terapisi sırasında çocuklar kendilerini güvende hissetmektedirler. Çünkü oyun terapisi çocukların güvenilir bir alanda olmasını sağlamaktadır. Seçilmekte olan bu güvenli alan çocuğun kendini rahat hissedeceği bir alanda olmaktadır. Çocuk kendisini güvenli ve özgür bir alanda hissetmediği sürece terapistin kendisine katılmasına müsaade etmemektedir.

Oyun sırasında bütün kontrol çocukların elinde olmaktadır. Bu nedenle çocuğun oynadığı oyuna kesinlikle müdahale edilmemektedir. İşlemi gerçekleştirmekte olan terapist çocuğun oyununa müdahale etmemekte sadece çocuğun oyun arkadaşı olmaktadır.