Custom Bg

v ÖFKE NEDİR

Öfke; ‘engelleme, incinme veya gözdağı karşısında gösterilen saldırganlık tepkisi, kızgınlık’ anlamlarına gelir.

Aslında normal ve sağlıklı bir duygudur! Öfke sağlıklıdır, çünkü heyecan gibi, sevinç gibi, hüzün gibi insanî yanımızın önemli bir parçasıdır. Zararlı olan, onun yanlış düşüncelerle kışkırtılıp, saldırganlığa dönüştürülmesidir.

 

v ÖFKENİN SAKINCASI NEDİR ?

Öfkede ana sıkıntı, öfkenin varlığı değil; kontrol edilmemesi ve iç dünyamızda öfkeyi işleyememekten kaynaklanan saldırganlığa, şiddete dönüşme halidir. Kontrolden çıkıp yıkıcı hale dönüştüğünde, günlük hayatı zorlaştırır, kişisel ilişkilerinizde sorunlara yol açar. 

v İNSANLAR NEDEN ÖFKELENİR?

Son yıllarda yapılan birçok çalışma öfkenin, öğrenilmiş bir sosyal davranış olduğunu söylüyor. Öfkeli insanların çoğu, çocukluk yıllarından itibaren, dünyanın kötü ve çoğu zaman acımasız bir yer olduğu ve hiç kimseye tamamen güvenilmeyeceği fikriyle büyütülür. Bu düşünce biçimi otomatik savunmaların gelişmesine, dolayısıyla kişinin kendisini tehdit altında hissederek öfke davranışını sergilemesine neden olmaktadır.

Ayrıca öfke günlük hayatımızda çok işe yarar. Normal ses tonuyla yaptıramadığımız pek çok şeyi, öfke ve saldırganlıkla yaptırmaya çalışırız. Bu ters olgu, öfkenin ve saldırgan davranışın bünyemize yerleşmesine neden olur. 

v ÖFKE KONTROL EDİLMEDİĞİNDE NE OLUR ?

Öfke kontrol edilmediğinde performansı düşürür, dikkat dağıtır, kişiler arası uyumu bozar. Aile içi ilişkiler, arkadaş ilişkileri, iş ve meslek hayatında sorunlar yaşanmasına vesile olur. Kişiyi dengesiz gösterir. Fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Her ne kadar öfke çok işe yarar gibi görünse de aslında insana çok zarar verir. Hatta kanser başta olmak üzere, pek çok sağlık sorununu yanında getiren faktörlerdendir biridir. 

v BU EĞİTİMİ ALDIĞIMDA ÖFKEDEN KURTULABİLİR MİYİM?

Öfke, öğrenerek ve bol bol deneyerek kendinize kazıdığınız bir süreçtir. Öfkenizin temellerini ve adım adım ondan uzaklaşmanın metodlarını öğrendiğinizde kurtulabileceğiniz bir durumdur. Hatta tekrar hatırlatmakta fayda var ki; öfke insanî bir duygudur; öfkenin kontrolden çıkıp, saldırganlığa dönüşmesi ise pek çok yanlışı beraberinde getirir.

Bu eğitimi almak demek, öfkeyle ilgili her durumdan uzaklaşmak demek midir?

Eğitim, normal ve sağlıklı insanların öfke kontrol becerisi geliştirmesi için hazırlanmıştır. Öfkenizin psikolojik ve patolojik nedenleri varsa, bu eğitimin dışında ayrıca birebir terapi desteği almanız gerekebilir. Ancak eğitimi aldıktan ve kendinizi kontrol etme yöntemlerini öğrendikten sonra yine de öfkeli olduğunuz düşünüyorsanız, birkaç seans terapi desteğine ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz.

v BU EĞİTİMİN AMACI NEDİR?

Bu eğitimde size ‘öfke kontrol becerisi’ kazandırmayı hedefliyoruz.

Beceriler, kazandırıldıktan sonra unutulmayan yetenekler gibidir. Araba kullanma becerisi gelişen kişinin, bir daha kesinlikle araba kullanmayı unutmaması gibi. Beceri, kazanıldıktan sonra unutulmaz!

Öğrenilen yöntemlerin, sırta yük olmaması, davranışları değiştirmesi için adım adım uygulanması gerekiyor.

Öfke bir davranış değil, duygudur. Kontrol edilmesi gereken duygular değil, duyguların davranışa yansıyan şeklidir.

Uygulamaları kolaylaştırmak, içe sinmesini sağlamak için konu anlatımlarının ve örnek vakaların yer aldığı “Öfke Kontrolü” kitabımızı kaynak eser olarak gönderiyoruz.

 

v BU EĞİTİMİN SİZE FAYDASI NEDİR?

Bu eğitim sayesinde öfkeyi yaşanabilir seviyede tutmayı, işinize yarayan yanlarını profesyonelce kullanmanızı, size zarar veren yanlarını hayatınızdan uzak tutmayı öğreneceksiniz.

Öfkeyi yok edemeyiz. Öfkelinin saldırganlığa dönebilecek tepkilerini kontrol ederek, mutsuz olmamızı engelleyebiliriz.

v BU EĞİTİMDEN SONRA ALDIĞINIZ KATILIM BELGESİ NE İŞİNİZE YARAYACAK ?

Öfke kontrolü eğitimi almış olacaksınız. Günlük hayatınızda veya çalışma alanınızda öğrendiğiniz yöntemleri kullanabileceksiniz. Bu katılım belgesi size bir meslek kazandırmayacak! Yaptığınız işlerinizde duygu kontrolü olan, öfke biriktirmeyen; hatta öfkeli insanları bile kontrol edebilen güçlü kişilikler olacaksınız.

Örneğin; öğretmenseniz, öğrendiğiniz öfke kontrolü yöntemleriyle çalıştığınız kurumda öğrenciler arası ilişki çatışmalarını kolaylıkla çözebileceksiniz.

Ev hanımıysanız; eşinizle, aile büyüklerinizle, arkadaşlarınızla veya çocuklarınızla yaşadığınız çatışmaları son derece profesyonel yöntemlerle çözüme kavuşturabileceksiniz.

Sağlık sektöründeyseniz, hizmet verdiğiniz öfkeli kişilerin öfkesini kontrol edebileceksiniz. 

Ben öfkeli değilim, karşımdaki insanlar öfkeli! Bu eğitim yine de işime yarar mı?

Kesinlikle evet! Çünkü öfke kontrol yöntemlerini öğrenirken, öfkenin felsefesini öğreneceksiniz. İster siz öfkeli olun kendi öfkenizi yatıştırmak için kullanın, isterseniz siz sakin olduğunuz halde, karşınızdaki öfkeli kişilerin öfkesini yatıştırmak için kullanın.

Aslına bakarsanız öfke kontrolü eğitimi, “Önce kendi duygunu kontrol et, ardından aynı yöntemleri kullanarak karşı tarafın öfkesini kontrol et” prensibi üzerine kuruludur.

Öfke bir yaşam biçimidir. Öfke kontrolü de bir yaşam biçimidir. Kime uygulayacağınız fark etmez.