Custom Bg

İşaret Dili

Konuşma ve duyma engelli vatandaşların topluma kazandırılmasına ilişkin çalışmalar her geçen gün artıyor. Bu vatandaşların kurumsal dairelerde sosyal yaşantıda hayatlarını tek başlarına yürütebilmeleri için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Pek çok kurum ve kuruluşta işaret dili bilen birkaç kişinin çalıştırılması da bunların başında geliyor. Tüm dünyada kabul gören işaret dili, şimdilerde çeşitli kuruluşlar tarafından eğitim olarak veriliyor ve sertifikalandırılıyor.

İşaret Dili Biliyor Olmak Avantaj Mıdır?

Özellikle banka, kurslar, kurumsal işletmeler, PTT, telekomünikasyon gibi alanlarda işaret dili bilen eleman alımları artış gösterdi. Bu kişilerin duyma ve konuşma engelli müşteriler ile diyalog kurabilmesi adına çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda kişinin kendi bilgi birikimi ve yeteneklerinin yanında işaret dili biliyor olması her zaman avantaj oluşturmaktadır. Ancak bu kişilerin işaret dili sertifikası sahibi olması şartı aranmaktadır.

İşaret Dili Kursları Hizmette

Türkiye’de yaklaşık 74 işaret dili hizmet veriyor ve bunların yarısına yakını İstanbul, Ankara, İzmir illerinde. MEB onaylı sertifika verebilecek kapsamlı işaret dili kursları her vakit kayıt işlemlerini alıyor. İşaret dili sertifikası için kapsamlı bir işaret dili kursu eğitiminden geçmek şarkı her noktada karşılaşılacak bir kriter.

Eğitimler genellikle yarı zamanlı yürütülüyor ve işaret diline iyi derecede hakim kişiler tarafından veriliyor. Türk işaret dili kapsamında verilen bu eğitimlerin çoğu, yurtdışında da rağbet görüyor. Çünkü bazı kelimeler dışında kullanılan işaretlerin çoğu uluslararası geçerliliğe sahip.

İşaret Dili Öğrenmek İçin Gereken Vasıflar

Eğer kişi doğuştan konuşma ya da duyma engelli ise devlet tarafından desteklenen işaret dili eğitimi veriliyor. Ancak sonrada konuşma ve duyma yetisi kaybedildi, iş sebebi ile ya da meraktan öğrenilmek isteniyor ise bireysel anlamda destek alınmalıdır. Bu noktada pek çok eğitim veren işaret dili kursundan bahsetmek mümkündür.

Gereken vasıflar arasında parmak ve kol bütünlüğünün korumuş olması yatmaktadır. Bunun yanında protez kol ya da parmak kullanan kişiler de bu eğitimi alabilirler. Ayrıca işaret dilinde mimiklerin oldukça büyük bir rolü vardır. Bu nedenle mimiklerini çok iyi derecede kullanabilen kişilerin bu eğitimlerden daha başarılı ayrıldığını belirtmekte de fayda vardır.