Custom Bg

MEB ve Bilginet Akademi iş birliği ile İşaret Dili Eğitim Programı’na katılarak 2,5 ayın sonunda MEB ONAYLI sertifikayı almaya hak kazanırsınız.

 

 

v İŞARET DİLİ NEDİR?

İşaret dili, işitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurarken, el hareketlerini ve yüz mimiklerini kullanarak oluşturdukları görsel bir dildir.

 

v İŞARET DİLİ EĞİTİMİNİ KİMLER ALABİLİR?

İşaret dili öğretici ve tercümanlığı eğitimini ise en az ön lisans mezunu olan işaret dilini öğrenerek meslek edinmek isteyen herkes alabilir.

 

v İŞARET DİLİ EĞİTİCİ VE TERCÜMANLIK SEVİYESİ KULLANIM ALANLARI;

Ø  Adliyelerde bilirkişilik yapabilir,

Ø  Yeminli tercümanlık yapabilir,

Ø  Özel eğitim merkezlerinde,

Ø  Halk eğitim merkezlerinde,

Ø  Rehabilitasyon merkezlerinde,

Ø  Kişi öğretmen ise ek ders olarak kullanabilir,

Ø  Gerekli olan her yerde işaret dili tercümanlığı yapabilir.

 

v İŞARET DİLİ EĞİTİMİNİN GEREKLİLİĞİ;


İletişim, duygu ve düşünceyi ifade etme şeklidir. İşitme engelliler için de iletişim aracı işaret dilidir. Ülkemizde İşitme Engelliler Federasyonu verilerine göre 2.5 milyon, Birleşmiş Milletler verilerine göre ise 3 milyon işitme engelli bulunmaktadır. İşaret dili ülke ve yörelere göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde geçerliliği olan ulusal işaret dilini öğreterek işitme engelli bireyleri anlayarak hayatı onlar için daha yaşanabilir hale getirmeyi aynı zamanda katılımcılarımızın kamu ve özel sektörde istihdam şansını arttıracak bir şekilde meslek edinmesini amaçlıyoruz. 

Türkiye'de yaşayan işitme engellilerin iletişim kurmakta kullandıkları, kendilerine has dile Türk İşaret Dili adı verilir ve bu dil "TİD" kısaltmasıyla bilinir.

Son yıllarda engelliler konusundaki duyarlı yaklaşımın artmasıyla beraber işitme engellilerin kullandığı Türk İşaret Dili de yaygınlaşmaya başladı. Üniversitelerde TİD üzerine birtakım dersler konulduğu gibi çeşitli özel öğretim kurumları da bu bağlamda kurslar açmaya başladı. Bu noktada en çok merak edilen konuların başında işaret dili kurs fiyatları geliyor.

Türk İşaret Dili Eğitimi Nerede Verilir?

İşitme engelliler duymak yerine görürler, konuşmak yerine işaret yaparlar. Onlarla işitme engeli olmayan bireyler arasındaki iletişimi TİD tercümanları sağlarlar. Pek çok yerde istihdam edilen bu tercümanlar, öğrenimlerini çeşitli kurslardan alırlar. Türk işaret dili eğitim fiyatları kurs süresine ve içeriğine göre azalır veya çoğalır.

Çevrim İçi Öğrenmek Mümkün

Türk İşaret Dili ile ilgili kurslarda yüz yüze öğrenim görülebileceği gibi internet ortamında bilgisayar üzerinden eğitim de söz konusudur. Uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim arasında Türk işaret dili sertifika ücreti değişiklik arz eder. Ancak evde öğrenme kolaylığının önemi unutulmamalıdır. 

Ayrıca Türkiye'nin en ünlü işaret dili tercümanlarından  Neslihan KURT' dan eğitim alma fırsatı sizi bekliyor. Neslihan KURT; Uluslararası panellerde işaret dili üzerine konferanslar vermekle birlikte Okan BAYÜLGEN'in medya programlarında işaret dili danışmanlığını gerçekleştirmektedir. 

 

v İŞARET DİLİ EĞİTİM İÇERİKLERİ;

Ø  İşaret dili ve çevre

Ø  Okul ve eğitim işaretleri

Ø  Gıda ve giyim işaretleri

Ø  Dil bilgisi kavramları

Ø  Duygular ve eşyalar

Ø  Zaman ve zaman dilimleri

Ø  Trafik ve canlılar

Ø  Meslekler

Ø  Spor ve coğrafi terimler

Ø  Karşılıklı konuşmalar

Ø  İşaret dili genel özellikleri

Ø  İşaret ve beden dili ilişkisi

Ø  İletişim ve günlük konuşma dili

Ø  TİD özelliklerine göre cümleler

Ø  TİD cümlelerinde ekler ve zaman

Ø  TİD cümlelerinde öğeler

Ø  TİD’e göre hazırlıklı ve hazırlıksız konuşma

 

v İŞARET DİLİ EĞİTİM SÜRESİ;


248 saat uzaktan, 40 saat online,32 saat yüzyüze. Toplam 320 saat, 5.5 ay.

 

v EĞİTMENİMİZ Neslihan KURT’tur.

 

v MEB onaylı.