Custom Bg

Türkiye'de yaşayan işitme engellilerin iletişim kurmakta kullandıkları, kendilerine has dile Türk İşaret Dili adı verilir ve bu dil "TİD" kısaltmasıyla bilinir.

Son yıllarda engelliler konusundaki duyarlı yaklaşımın artmasıyla beraber işitme engellilerin kullandığı Türk İşaret Dili de yaygınlaşmaya başladı. Üniversitelerde TİD üzerine birtakım dersler konulduğu gibi çeşitli özel öğretim kurumları da bu bağlamda kurslar açmaya başladı. Bu noktada en çok merak edilen konuların başında işaret dili kurs fiyatları geliyor.

Türk İşaret Dili Eğitimi Nerede Verilir?

İşitme engelliler duymak yerine görürler, konuşmak yerine işaret yaparlar. Onlarla işitme engeli olmayan bireyler arasındaki iletişimi TİD tercümanları sağlarlar. Pek çok yerde istihdam edilen bu tercümanlar, öğrenimlerini çeşitli kurslardan alırlar. Türk işaret dili eğitim fiyatları kurs süresine ve içeriğine göre azalır veya çoğalır.

Çevrim İçi Öğrenmek Mümkün

Türk İşaret Dili ile ilgili kurslarda yüz yüze öğrenim görülebileceği gibi internet ortamında bilgisayar üzerinden eğitim de söz konusudur. Uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim arasında Türk işaret dili sertifika ücreti değişiklik arz eder. Ancak evde öğrenme kolaylığının önemi unutulmamalıdır.