Custom Bg

Yaşam Koçluğu Eğitim Şartı?

Yaşam koçluğu son yılların en popüler meslek grupları arasında bulunmaktadır. Peki yaşam koçu nedir ve kimler yaşam koçu olabilir. Yaşam koçluğu demek, danışanına sorulan akıllı sorular ile danışanının farkındalığını geliştirmektir. Yapılan seanslarda danışanın itirazları iyi çözümlenmelidir. Yaşam koçluğu danışan ile sohbet halinde yapılan bir iştir.

Yaşam Koçluğu Şartları

Her meslek grubunda belli kriterler olduğu gibi yaşam koçu olmanın da kriterleri ve yaşam koçu olmanın şartları vardır. Hem bireysel hem de kurumsal anlamda gelişim sağlamak isteyen herkes yaşam koçu olabilir. Özel bir eğitim şartı bulunmasa da kişinin belli özelliklere sahip olmak gerekir.

Yani yaşam koçu eğitim durumu bir kriter değil bazı özelliklere sahip olmak gerekiyor. Bunların en başlıcaları, insanlara yardım etme ile ilgili istekli olmak gerekir. İyi bir dinleme becerisi gereklidir. Kişiye doğru soruları sormak gerekir. Yaratıcı olmak gerekir. Kişi pozitif olmalıdır. Empati yeteneği olmalı, yargısız olunmalı, öğrenmeye açık olunmalı, sezgiler açık olmalıdır ve dikkat çekebilme konusunda kişi becerikli olmalıdır. Bu şartları taşıyan herkes yaşam koçu olarak çalışabilir.